آنتروپومتری چیست | فیت ارگو

آنتروپومتری چیست

به اشتراک گذاری این مطلب

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp

آنتروپومتری چیست؟ Anthropometery

حرکات طبیعی یکی از مهمترین بخشها در انجام کار با راندمان بالا تلقی می‌گردد. لذا باید محیط کار را به گونه‌ای طراحی نمود تا با ابعاد بدن کارگر کاملاً تطبیق داشته باشد در چنین وضعیتی نیاز به دانستن این ابعاد جهت طراحی محیطهای کاری اهمیت بسزایی داشته و پاسخگوی این نیاز مهم آنتروپومتری می باشد.

آنتروپومتری Anthropometery کلمه ای یونانی است که از دو واژه Anthropo به معنی انسان – گونه انسان و metery به معنی سنجش تشکیل شده است. بطور کلی اندازه گیری ابعاد بدن در دو وضعیت صورت می گیرد:

  1. وضعیت ساکن
  2. وضعیت متحرک وضعیت ساکن :در وضعیت ثابت اندازه گیری بدن در حالتی صورت می گیرد که بدن هیچ حرکتی نداشته باشد و این اندازه گیری را اصطلاحاً آنتروپومتری استاتیک می گویند.

وضعیت متحرک : در وضعیت متحرک اندازه گیری ابعاد بدن در حالتی که بدن در حال حرکت می باشد، صورت خواهد گرفت. این اندازه گیری نیز آنتروپومتری دینامیک گفته می شود.بطور کلی آنتروپومتری شامل اندازه گیری

– اندازه های مختلفی از طول بدن

– وزن و حجم اندام ها – فضای حرکتی و زوایای حرکتی هر یک از اندازه ها بوده و در نهایت تهیه آمار و اطلاعات منتج از آن در تعیین شکل و اندازه ابزار و وسایلی است که در محیط کار مورد استفاده این افراد قرار می گیرد.

بطور کلی آنتروپومتری در دو زمینه کاربرد دارد:

۱- برای تطبیق و تناسب ماشین با انسان در جهت راحتی و افزایش راندمان کاربر

۲- جهت استاندارد سازی وسایل و تجهیزات مورد استفاده برای یک فرد یا کل جامعه در این زمینه علاوه بر ابعاد بدن، نوع وسایل مورد استفاده، جنس و وضعیت بدن یا پوسچرPosture و… مورد استفاده قرار می گیرد که البته مهمترین آنها سن‌، جنس و تفاوتهای نژادی می باشد. برای استاندارد سازی نحوه تعیین هر یک از اندازه ها باید برای نوع اندازه گیری نیز، یک تعریف مشخصی وجود داشته باشد که ذیلاً تعاریف اصلی در اندازه گیری ابعاد بدن مورد بررسی قرار می‌گیرد.

۱- ارتفاع Height : فاصله عمودی یک قسمت از عضو بدن در وضعیت نشسته یا ایستاده تا زمین یا یک سطح افقی می باشد. مثلاً ارتفاع آرنج یا زانو تا زمین در حالت نشسته

۲-  پهنا Breadth : فاصله های بین دو نقطه در عرض بدن را گویند. مثلاً پهنای شانه یا باسن

۳- عمق Depth :تعیین قطرهای افقی بدن در جهت عمود به محور طولی بدن مثال عمق شکم یا عمق قفسه سینه.

۴- طول یا درازا Length :اندازه های بدست آمده در محور امتداد بدن بدست می آیند مانند طول دست.

۵- حدود دسترسی Reaches :اندازه های بدست آمده در امتداد محور دست را گویند مانند فاصله پیش مشت جهت گرفتن اشیاء یا حد دسترسی نوک انگشت نشانه دست برای فشار دادن یک کلید.

۶- محیط ها Circumferences :برای مثال اندازه گیری محیط یا دور کمر که فاصله بدست آمده یک نقطه به نقطه دیگر یا همان نقطه بر روی صفحه ای است که بدن را قطع می کند. این صفحه می تواند عمودی، افقی و یا با زاویه معینی باشد.

۷-  انحناها Curvatures :فاصله های اندازه گیری شده روی یک سطح منحنی روی بدن مثل انحنای چانه

۸-  برجستگی ها Prominences :فواصل مربوط به بر آمدگی یک نقطه از بدن نسبت به نقطه دیگر مثل برآمدگی گوش یا برآمدگی بینی

۹- فواصل Distances :برای مثال اندازه گیری فاصله نوک انگشتان دو دست در حالتی که کاملاً باز است

شرکت خدمات تخصصی Fitergo با داشتن تیمی مرکب از متخصصان ارگونومی، بهداشت حرفه ای و مکانیک و با داشتن بانک اطلاعات جامع در خصوص آنتروپومتری قادر است محصولات شما را با رویکرد ارگونومی طراحی کند و به شما در ساخت نیمه صنعتی محصول کمک کند. همچنین ما قادریم ایستگاه های کاری سنتی در کارخانجات و صنایع مختلف را با در نظر گرفتن اصول ارگونومی باز طراحی کنیم و بسازیم. برگزاری دوره های آموزشی و سمینارهای تخصصی ارگونومی مکمل موارد فوق خواهد بود.antropometry

مطالب بیشتر

اسکرول به بالا