www.fitergo.ir

سوالات متداول

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. سوالات متداول
ارگونومی چیست؟
منظور از ارگونومی کار با کامپیوتر چیست؟
موس ارگونومی یا موس طبی چه مزیت هایی دارد؟
سندرم تونل کارپال چیست؟
چگونه یک موس ارگونومی متناسب با دست خود انتخاب کنیم؟
ارگونومی چیست؟

ارگونومی علمی است که به تطابق محیط کار با انسان می پردازد به نحوی که محیط کار را متناسب با محدودیت های فیزیکی و روانی انسان طراحی کند

منظور از ارگونومی کار با کامپیوتر چیست؟

به مجموعه اصول و اقداماتی که باید انجام شود تا ایستگاه کاری کاربا کامپیوتر متناسب با ابعاد بدنی کاربر طراحی شود. این اقدامات می تواند شامل: ۱- آموزش اصول ارگونومی کار با کامپیوتر مانند نحوه درست نشستن پشت میز کار، تنظیم صندلی، تنظیم ارتفاع و فاصله مانیتور با کاربر و… باشد.۲- انتخاب و خرید تجهیزات اداری که اصول ارگونومی در انها رهایت شده باشد مانند صندلی، موس، کیبورد، زیر مانیتوری و ….۳- ارزیابی های ارگونومی و اصلاح پوسچر(وضعیت بدنی) کاربران هنگام کار با کامپیوتر

موس ارگونومی یا موس طبی چه مزیت هایی دارد؟

موس ارگونومی یا موس طبی باعث می شود که استخوان های رادیال و اولنار ساعد شما در حالت خنثی قرار گیرد و در نتیجه از خستگی و درد مچ دست جلوگیری می کند. همچنین این مدل موس می تواند برای افرادی که پتانسیل ابتلا به سندرم تونل کارپال دارند مفید باشد.

سندرم تونل کارپال چیست؟

سندروم تونل کارپال ( به انگلیسی Carpal tunnel syndrome یا به اختصار CTS )گیر افتادن و فشرده شدن عصب در داخل تونل کارپ می باشد. این سندروم همچنین به سندروم تایپیست ها معروف است.

این عصب حس انگشت شست، انگشت اشاره، وسط و بخشی از انگشت حلقه را تحت تاثیر قرار می دهد. سندروم تونل کارپال می تواند در هر دو دست اتفاق بیوفتد.

ورم یا التهاب در محل مچ دست باعث فشرده شدن این عصب می شود و سندرم تونل کارپال را ایجاد می کند.

چگونه یک موس ارگونومی متناسب با دست خود انتخاب کنیم؟

موس های ارگونومیک فیت ارگو بر اساس ابعاد آنتروپومتری کاربران ایرانی ساخته شده اند. این موس ها را می توان در سه سایز کوچک، متوسط و بزرگ دسته بندی نمود. بنابراین اگر میخواهید موس ارگونومیک فیت ارگو را بخرید به نکات زیر توجه کنید:

  • اگر خانم هستید یا پنجه و دستان کوچک دارید مدل های FI02 و یا FI03 را انتخاب کنید.
  • اگر دستان و یا پنجه متوسط دارید مدل های FI05 را انتخاب کنید
  • اگز دست و یا پنجه بزرگ دارید مدلFI01 را انتخاب کنید

البته ناگفته نماند که موارد بالا فقط توصیه هستند و راحتی یک حس می باشد که ممکن است شما صرف نظر از اندازه دستتان با برخی مدل ها بیشتر احساس راحتی کنید.

فهرست